Lektury szkolne

 

Lektury klasy czwartej

 

Lektury obowiązkowe

  1. René Goscinny i Jean-Jacques Sempé – Mikołajek (wybór opowiadań)
  2. Joanna Olech  - Dynastia Miziołków
  3. Wybrane podania i legendy polskie, w tym: O Lechu, Piaście, Kraku i Wandzie
  4. Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Charles Perrault - Kopciuszek  
  5. Aleksander Puszkin - Bajka o rybaku i złotej rybce

Lektury uzupełniające

  1. Ewa Nowak - Pajączek na rowerze (fragm.)
  2. Roald Dahl  - Charlie i fabryka czekolady
  3. Barbara Gawryluk - Dżok. Legenda o psiej wierności
  4. Andrzej Maleszka - Magiczne drzewo. Olbrzym

 

Lektury klasy piątej

 

Lektury obowiązkowe

  1. Clive Staples Lewis - Opowieści z Narni. Lew, czarownica i stara szafa
  2. Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz (zwyczaje i obyczaje)
  3. Ferenc Molnar - Chłopcy z Palcu Broni
  4. Bolesław Prus -  Katarynka
  5. Juliusz Słowacki - W pamiętniku Zofii Bobrówny
  6. Seweryna Szmaglewska -  Czarne stopy
  7. Wybrane mity greckie
  8. Biblia (wybrane opowieści ewangeliczne)

Lektury uzupełniające

  1. Lewis Carroll - Alicja w krainie czarów
  2. Andrzej Maleszka  - Magiczne drzewo
  3. Karol May - Winnetou
  4. Małgorzata Musierowicz - wybrana powieść
  5. Edmund Niziurski - Sposób na Alcybiadesa
  6. Bolesław Prus - Kamizelka
  7. Henryk Sienkewicz - Janko Muzykant
  8. Mark Twain - Przygody Tomka Sawyera 

Lektury klasy szóstej

Lektury obowiązkowe

  1. Antoni Czechow, Kameleon - Śmierć urzędnika
  2. Rafał Kosik - Felix, Net i Nika  oraz Gang Niewidzialnych Ludzi
  3. Ignacy Krasicki - wybrane bajki
  4. Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz  (Polowanie oraz Koncert Wojskiego )
  5. John Ronald Reuel Tolkien - Hobbit, czyli tam i z powrotem
  6. Henryk Sienkiewicz - W pustyni i w puszczy
  7. Wybrane wiersz Juliusza Słowackiego, Adama Mickiewicza, Zbigniewa Herberta

 

Lektury uzupełniające

  1. Aleksander Dumas - Trzej muszkieterowie
  2. Joseph Rudyard Kipling - Księga dżungli
  3. Marcin Kozioł - Skrzynia władcy piorunów
  4. Stanisław Lem - Cyberiada (fragmenty)
  5. Kornel Makuszyński - (wybrana powieść)
  6. Lucy Maud Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza
  7. Alfred Szxklarski - (wybrana powieść)
  8. Katarzyna Zychla - Dziewczynka tańcząca z wiatrem

   

Lektury klasy siódmej

 

Lektury obowiązkowe

  1. Charles Dickens - Opowieść wigilijna
  2. Aleksander Fredro - Zemsta
  3. Jan Kochanowski - wybór fraszek, pieśni i trenów
  4. Ignacy Krasicki - Żona modna
  5. Henryk Sienkiewicz - Quo vadis, Latarnik
  6. Stefan Żeromski - Siłaczka

 

Lektury uzupełniające

  1. Agata Christie - wybrana powieść kryminalna
  2. Ernest Hemingway - Stary człowiek i morze
  3. Helena Keller - Widzieć przez trzy dni
  4. Nancy H. Kleimbaum - Stowarzyszenie umarłych poetów
  5. Beata Obertyńska - Z domu niewoli (fragmenty)
  6. Henryk Sienkiewic - Krzyżacy
  7. Melchior Wańkowicz - Ziele na kraterze (fragmenty)

 

Lektury klasy ósmej

Lektury obowiązkowe

  1. Aleksander Kamiński - Kamienie na szaniec
  2. Adam Mickiewicz - Pan Tadeusz
  3. Juliusz Słowacki - Balladyna
  4. Antoine se Saint Exupery - Mały Książę
  5. Stefan Żeromski - Syzyfowe prace 

 

Lektury uzupełniające

  1. Bogdan Bartnikowski - Dzieciństwo w pasiakach
  2. Miron Białoszewski - Pamiętnik z Powstania Warszawskiego (fragmenty)
  3. Cuzanne Collins - Igrzyska śmierci
  4. Arkady Fiedler - Dywizjon 303
  5. Jan Paweł II - Pamięć i tożsamość (fragmenty)
  6. Karolina Lanckorońska - Wspomnienia wojenne
  7. Nela Mała Reporterka - Nella na kole podbiegunowym
  8. Eric-Emmanuel Schmitt - Oskar i pani Róża